fbpx

17.-18.6.2022

Hanko
Sommarfest

Den populära sommarstaden Hangö får en egen festival nästa sommar 2022!
Åldersgräns: K18

Kuva: Design By Hanna K

NÄSTA
SOMMAR!

Ny exklusiv festival på unika området vid Casino stranden i Hangö sommaren 2022

Hanko Sommarfest tar inhemska och utländka stjärnartister till de helt unika festovalområdet vid havet. Festivalmrådet ligger vid den historiska Hangö Casino byggnaden och sträcker sig runt stora delar av parkområdet och ner till casino stranden. På festivalområdet kommer man få se en högklassig Food & Wine Village sem erbjuder smaker från Finland och resten av världen. En fantastisk helhet med bra musik, god mat och dryck på ett unikt festivalområde. Detta vill man inte missa!

Biljetter

Premium biljett - en dag (K18)

129,90€

Deluxe VIP biljett - en dag (k18)

229,90€

Undantagsvis säljs det bara en dags biljetter.

 

Det finns ett begränsat antal biljetter och säljs endast 3000 biljetter/festivaldag.
Inkluderat alla biljettyper.

Aktuellt

Torsdagen 16.6 ställs in

Dessvärre är vi tvungna att meddela att Hanko Sommarfest torsdagen 16.6 nu ställs in på grund av för liten efterfrågan. Festivalen ordnas iallafall i två dagar,  fredag 17.6 – lördag 18.6 på området vid Hangö Casino. Alla de som köpt biljetter till torsdagen 16.6 (Premium

Läs mera

TA DEL AV BILJETTKAMPANJEN

Ta del av biljettkampanjen! Köp fyra biljetters-paket till kampanjpris för endast 399,90€ (norm. 519,60€) spara över 20% av biljettpriset! Det finns endast 100 biljettpaket till salu per dag, så det gäller att vara snabb. Samla ihop gänget och säkra din plats på sommarens stora höjdpunkt!

Läs mera

På Hanko Sommarfest utlovas ett högklassigt musikutbud

Vi hoppas att alla skall hitta just sin favoritdag på Hanko Sommarfest. Till festivalen säljs endast en dags biljetter. De första åtta publicerade artisterna är: Lauri Tähkä, som varit en av de största artisterna i finland under en lång tid. Lauri är en grym entertainer

Läs mera

Info

Festivaali tunnelmaa

Till den omfattande och högkvalitativa festivalen säljs endast biljetter i Premium
och VIP-klass.

 

Kundkapaciteten är begränsad till endast 3000 kunder per festivaldag.

På festivalområdet hittas den historiska Casino-byggnaden, Casinoparken samt de
unika strandområdet.

Hans Välimäki suunnittelee VIP Deluxe ruokailun

Deluxe VIP -biljetten innehåller en fantastisk tre-rätters meny planerad och genomförd av den kända TV-kocken Hans Välimäki. I Casinoparken hittas även matpbyn Food Village där du kan uppleva ett stort utbud maträtter från både från Finland och världen. Vi strävar efter att uppfylla alla matdieter, och därmed kommer alla säkert hitta något intressant för sina
smaklökar.

Wine Village utlåvar ett brett sortiment av viner, öler samt fräscha drinkar från Mojito till Malbec. Både inhemska och utländska smaker. Öl eller vin – valet är ditt!

VAD?

Hanko Sommarfest

FÖR VEM?

Alla över 18 år

NÄR?

16.-18.6.2022

Samarbetspartners

Ota yhteyttä

Hanko Sommarfest - Nordic Live Productions Oy

Tommi Mäki
promoottori
tommi@nordiclive.fi

Jenna Fyhr
vastaava tuottaja
jenna@nordiclive.fi

Veronica Huhtanen
markkinointi
veronica@nordiclive.fi

Veera Hihnala
aluesuunnittelu
veera@nordiclive.fi

Juuso Toivonen
X-sec turvallisuuspäällikkö
juuso@x-sec.fi

Ari Myllyniemi
ohjelmapäällikkö
ari@nordiclive.fi

Valtteri Taipalus
myyntipaikat ja yritysmyynti
valtteri@nordiclive.fi

Mathias Niemi
anniskeluvastaava
mathias@nordiclive.fi

Eetu Ojala
siisteys- ja hygieniavastaava
eetu@nordiclive.fi

Matias Rosström
kehitysjohtaja
matias@nordiclive.fi

Hangon Casino