fbpx

Hanko
Sommarfest

Den populära sommarstaden Hangö får en egen festival nästa sommar 2023!
Åldersgräns: K18

NÄSTA
SOMMAR!

Exklusiv festival på unika området vid Casino stranden i Hangö sommaren 2023

Hanko Sommarfest tar inhemska och utländka stjärnartister till de helt unika festovalområdet vid havet. Festivalmrådet ligger vid den historiska Hangö Casino byggnaden och sträcker sig runt stora delar av parkområdet och ner till casino stranden. På festivalområdet kommer man få se en högklassig Food & Wine Village sem erbjuder smaker från Finland och resten av världen. En fantastisk helhet med bra musik, god mat och dryck på ett unikt festivalområde. Detta vill man inte missa!

Biljetter

Premium biljett - en dag (K18)

kommer till försäljning

Deluxe VIP biljett - en dag (k18)

kommer till försäljning

Undantagsvis säljs det bara en dags biljetter.

 

Det finns ett begränsat antal biljetter och säljs endast 3000 biljetter/festivaldag.
Inkluderat alla biljettyper.

Aktuellt

Imorgon kör vi igång Hanko Sommarfest!

På fredagen ser vi  BEHM, ABREU, INNA, Kasmir, Galantis och Antti Tuisku och på lördagen Ellinoora, Ida Paul & Kalle Lindroth, Chisu, Petter, Lauri Tähkä och JVG.   OBS! Några ändringar har gjorts i tidtabellen – Galantis speltid har ändrats och de börjar spela  kl

Läs mera

Vad bör man veta inför helgens Hanko Sommarfest?

Vad bör man veta inför helgens Hanko Sommarfest?   TIDTABELL Portarna till festivalen öppnar kl 14.00 båda dagarna.   RÖRA SIG FRÅN FESTIVALOMRÅDET Biljetterna byts ut mot armband och pass och du kan gå ut och in från området under kvällen.   TRANSPORT Festivalbuss tur-retur

Läs mera

Hanko Sommarfest Deluxe VIP -meny är färdig!

Smaskiga nyheter – Hanko Sommarfest Deluxe VIP -meny är färdig! Hans Välimäki har planerat någonting för alla smaker! FÖRRÄTT– Kryddig färsk tomatsoppa- Säsongens marinerade grönsaker- Sallad i mellanöster stil med bulgur, tomat, gurka, lök, koriander och granatäppel frön- Sallad med marinerad gurka och vattenmelon, fetaost, chili,

Läs mera

Info

Hanko Sommarfest 2022

Till den omfattande och högkvalitativa festivalen säljs endast biljetter i Premium
och VIP-klass.

 

Kundkapaciteten är begränsad till endast 3000 kunder per festivaldag.

Hanko Sommarfest 2022

På festivalområdet hittas den historiska Casino-byggnaden, Casinoparken samt de
unika strandområdet.

Hanko Sommarfest 2022

Deluxe VIP -biljetten innehåller en fantastisk tre-rätters meny.

 

I Casinoparken hittas även matpbyn Food Village där du kan uppleva ett stort utbud maträtter från både från Finland och världen. Vi strävar efter att uppfylla alla matdieter, och därmed kommer alla säkert hitta något intressant för sina
smaklökar.

Wine Village utlåvar ett brett sortiment av viner, öler samt fräscha drinkar från Mojito till Malbec. Både inhemska och utländska smaker. 

 

Öl eller vin – valet är ditt!

VAD?

Hanko Sommarfest

FÖR VEM?

Alla över 18 år

NÄR?

På sommaren 2023

Samarbetspartners

Ota yhteyttä

Hanko Sommarfest - Nordic Live Productions Oy

Tommi Mäki
promoottori
tommi@nordiclive.fi

Jenna Fyhr
vastaava tuottaja
jenna@nordiclive.fi

Veronica Huhtanen
markkinointi
veronica@nordiclive.fi

Veera Hihnala
aluesuunnittelu
veera@nordiclive.fi

Juuso Toivonen
X-sec turvallisuuspäällikkö
juuso@x-sec.fi

Ari Myllyniemi
ohjelmapäällikkö
ari@nordiclive.fi

Valtteri Taipalus
myyntipaikat ja yritysmyynti
valtteri@nordiclive.fi

Mathias Niemi
anniskeluvastaava
mathias@nordiclive.fi

Matias Rosström
kehitysjohtaja
matias@nordiclive.fi

Hangon Casino