fbpx

Hanko Sommarfest Deluxe VIP -meny är färdig!

Smaskiga nyheter – Hanko Sommarfest Deluxe VIP -meny är färdig! Hans Välimäki har planerat någonting för alla smaker!
 
FÖRRÄTT
– Kryddig färsk tomatsoppa
– Säsongens marinerade grönsaker
– Sallad i mellanöster stil med bulgur, tomat, gurka, lök, koriander och granatäppel frön
– Sallad med marinerad gurka och vattenmelon, fetaost, chili, koriander, mint och citronvinäger.
– Potatissallad, majonnäs, gurka, pepparrot, saltgurka och kapris.
– Kycklingsallad, selleri, äppel och curry
– Laxtartar, kokta ägg, gräslök, dill, kapris, marinerad lök och cremé fraiche.
– Marinerad kalvstek, tonnfiskmajonnäs, olivolja, kapris, pepparrot och parmesan
 
Bröd & Pålägg
Bead – Bröd på av rotsaker
Hummus – kikärtsröra
Labneh – kryddig yoghurtsås
Tapenade – olivröra
 
HUVUDRÄTT
Fredag 17.6.
– Rosttbiff, svampsås och rostad potatis
– Svamprisotto
 
Lördag 18.6.
– Varmrökt lax med tartar-sås
– Egengjorda falafel med kryddig tomatsås
 
EFTERRÄTT
Mandel-pannacotta med saftade jordgubbar
– Chokladmoussé med hallonsås
 
Maten serveras mellan 15.00-19.00 båda dagarna. Välkommen att njuta!

Ota yhteyttä

Hanko Sommarfest - Nordic Live Productions Oy

Tommi Mäki
promoottori
tommi@nordiclive.fi

Jenna Fyhr
vastaava tuottaja
jenna@nordiclive.fi

Veronica Huhtanen
markkinointi
veronica@nordiclive.fi

Veera Hihnala
aluesuunnittelu
veera@nordiclive.fi

Juuso Toivonen
X-sec turvallisuuspäällikkö
juuso@x-sec.fi

Ari Myllyniemi
ohjelmapäällikkö
ari@nordiclive.fi

Valtteri Taipalus
myyntipaikat ja yritysmyynti
valtteri@nordiclive.fi

Mathias Niemi
anniskeluvastaava
mathias@nordiclive.fi

Eetu Ojala
siisteys- ja hygieniavastaava
eetu@nordiclive.fi

Matias Rosström
kehitysjohtaja
matias@nordiclive.fi

Hangon Casino