fbpx


Wine Village

På Hanko Sommarfest hittar du en mångsidigt Wine Village, där du hittar ett brett sortiment av viner, öl och trendiga drinks. Sammanlagt över 100 olika dryckesalternativ!

 

 

Fiskars Bryggeri


I Fiskars gamla knivfabrik finns bryggeriet samt, Ägräs Distillery och Noita Winery.




Time for Wine


Nordalcos mångsidiga utbud innehåller spännande viner och andra spännande drinks, som smakar bäst i gott sällskap kombinerat med god mat.

Bricco


Populära BRICCO ITALIAN WINE BAR kommer till Hanko Sommarfest!

Bricco har valt sina viner från de bästa producenterna och är alltid planerade efter årstiderna. Om du inte varit i Italien lönar det sig att definitivt smaka på dessa viner.



Food Village

I Casinoparken hittas även matbyn Food Village där du kan uppleva ett stort utbud maträtter både från Finland och världen. Olika dieter tas i beaktande och vi hoppas kunna erbjuda någonting för alla. 

Deluxe VIP -biljetten innehåller en högklassig tre-rätters meny. Menyn hittar du nedan.

HAAPASALON HATSAPURI

Georgisk snabbmat

Extremt populära Haapasalon Hatsapuri hämtar georgisk snabbmat till Hangö! Förutom de de goda “Hatsapuri” serveras också andra unika festivalrätter. Alla specialdieter har tagits i beaktande!

K. ACHI

Sushi & noodle bar

Vaasas K.achi erbjuder smakrika bowls och nudelrätter samt rätter för de mindre hungriga.

BRICCO

Smakerna från den här italienska vinbaren tar dig direkt till Italien.

Bakom Bricco finns passion och kärlek för den italienska avslappnade inställningen till livet, italienska viner, pizzor och antipasto. Italien och dess underbara smaker och atmosfär kommer såklart också till Hangö i juni.

Det vackra festivalområdet vid havet kombinerat med gott vin, mat och musik gör att kvällen inte kan bli mycket bättre!

Rullis

Erbjuder den nya populära smakrika rull-glassen Rullis som tillreds i en kallfryst panna.

Rullis smakerna i Hangö består av jordgubb, oreo och turkisk peppar!

HANKO SOMMARFEST
VIP DELUXE MENU

Maten serveras mellan 15.00-19.00 båda dagarna.

 FÖRRÄTT
  • Kryddig färsk tomatsoppa
  • Säsongens marinerade grönsaker
  • Sallad i mellanöster stil med bulgur, tomat, gurka, lök, koriander och granatäppel frön
  • Sallad med marinerad gurka och vattenmelon, fetaost, chili, koriander, mint och citronvinäger.
  • Potatissallad, majonnäs, gurka, pepparrot, saltgurka och kapris.
  • Kycklingsallad, selleri, äppel och curry
  • Laxtartar, kokta ägg, gräslök, dill, kapris, marinerad lök och cremé fraiche.
  • Marinerad kalvstek, tonnfiskmajonnäs, olivolja, kapris, pepparrot och parmesan
 
Bröd & pålägg
Bead – Bröd på av rotsaker
Hummus – kikärtsröra
Labneh – kryddig yoghurtsås
Tapenade – olivröra 
 

HUVUDRÄTT

Fredag 17.6.
Rosttbiff, svampsås och rostad potatis
Svamprisotto
 
Lördag 18.6.
Varmrökt lax med tartar-sås
Egengjorda falafel med kryddig tomatsås
 

EFTERRÄTT

Mandel-pannacotta med saftade jordgubbar
Chokladmoussé med hallonsås

Ota yhteyttä

Hanko Sommarfest - Nordic Live Productions Oy

Tommi Mäki
promoottori
tommi@nordiclive.fi

Jenna Fyhr
vastaava tuottaja
jenna@nordiclive.fi

Veronica Huhtanen
markkinointi
veronica@nordiclive.fi

Veera Hihnala
aluesuunnittelu
veera@nordiclive.fi

Juuso Toivonen
X-sec turvallisuuspäällikkö
juuso@x-sec.fi

Ari Myllyniemi
ohjelmapäällikkö
ari@nordiclive.fi

Valtteri Taipalus
myyntipaikat ja yritysmyynti
valtteri@nordiclive.fi

Mathias Niemi
anniskeluvastaava
mathias@nordiclive.fi

Matias Rosström
kehitysjohtaja
matias@nordiclive.fi

Hangon Casino